آموزش تصویری نصب پنکه سقفی

برای نصب پنکه های سقفی ما باید قطعاتی که در ادامه خواهیم گفت را مونتاژ بکنیم تا شکل یک پنکه را به خود بگیرد، برای این که درک بهتر هنگام نصب در این مقاله آموزش تصویری نصب پنکه سقفی را یاد خواهیم گرفت، پنکه های سقفی انواع گوناگونی از نظر طرح و مدل در بازار موجود است اما هنگام نصب وراه اندازی همه از یک مدل پیروی میکنند که اگر نحوه ی نصب پنکه های سقفی را بدانیم دیگر هر نمونه از پنکه های سقفی داشته باشیم نصب ان برای ما آسان خواهد بود.

آشنایی با قطعات استفاده شده در پنکه:

آموزش تصویری نصب پنکه سقفی

۹- واشرخازن ۱۰-موتور پنکه ۱۱- محافظ اتصال بال ۱۲- ترمینال ۱۳- واشر مقوایی ۱۴- پایه بلند ۱۵-مجموعه بال ها(سه عدد)۱- لرزه گیر ۲- پین ۳- بست لرزه گیر ۴- کلاهک بالا ۵- لوله ۶- کلاهک پایین ۷- بست لوله ۸- خازن

نکات ایمنی قبل از نصب:

– قبل از وصل نمودن پنکه حتماً جریان برق را از فیوز اصلی (مدار برق) قطع کنید.

–  پس از نصب بال هاي پنکه سقفی باید در حداقل ارتفاع ۲۲۰ سانتی متري از سطح زمیـن قرار داشته باشند، محصول باید در فضایی نصب گردد که امکان برخورد اشیاء با بال هـاي در حال چرخش آن وجود نداشته باشد.

– قبل از نصب پنکه سقفی قلاب نگهدارنده پنکه می بایست نصب و محکم شده باشد.

– محل نصب پنکه سقفی در ساختمان، باید داراي ایمنی لازم جهت حمل وزن و گشـتـاورچرخش دستگاه باشد.

باید از تماس دست و اشیاء با پره هاي در حال چرخش پنکه خودداري نمود.

طرز وصل نمودن اجزای پنکه

  • کلاهکهاي تزیینی را مطابق شکل داخل لوله پنکه سقفی قرار دهید.
  • سیمهاي برق را از داخل لوله پنکه عبور دهید.
  • لوله پنکه سقفی به کمک ۲ عدد پیچ، واشرهاي فلزي، واشرهاي فنري و مهره ها به مـوتـورپنکه متصل شده داده و  به کمک خارهاي فلزي محکم می گردد.

نکته: قبل از بستن پیچ لوله، سیم مهار موتور پنکه را برروي جاي پیچ لوله قرار داده و بعـد ازآن پیچ و مهره اتصال لوله به موتور پنکه را ببندید.

  • بال هاي پنکه به کمک پیچ و واشر مقوایی روي موتور بسته می شود. ابـتـدا واشـرهـاي کاغذي را زیر پایه باله ها قرار داده و باله ها را در محل هاي تعیین شده روي موتور پـنـکـه توسط پیچ و واشرهاي تخت و فنري محکم نمایید.
  • پس از مونتاژ کامل محصول و نصب آن به کمک قلاب از سقف، سیم هاي خروجی از موتور

(متصل به ترمینال) مانند نصب کلید یک پل به دیمر وصل میشود البته پنکه را میتوانیم به کلید یک پل وصل کنیم ولی پنکه با یک دور ثابت عمل میکند

  • درجه پنکه (سوئیچ تنظیم دور موتور) به کمک پیچ و رول پلاك روي دیوار نصب می گردد.
  • پس از اتمام کار فیوز اصلی را روشن کنید. پنکه شما براي کار کردن آماده است.

راه اندازی پنکه سقفی

پس از نصب پنکه سقفی مطابق با دستورالعمل بالا ، جهت خاموش یا روشـن نـمـودن دستگاه از دیمر استفاده می گر‌دد،

ایمنی در برق هنگام نصب پنکه سقفی

گاهی اوقات همه ی موارد ایمنی را می دانیم ولی در بعضی مواقع  خواسته یا ناخواسته ایمنی را رعایت نمی کنیم و یک اتفاق رخ می دهد که از آن میتوانیم یک درس بگیریم، بگذارید با یک مثال توضیح دهم، چند ماه پیش ما قصد داشتیم یک پنکه سقفی را در اتاق منزل مان نصب کنیم و همکارم روی پله ها بالا رفته بود  و قصد داشت سیم فاز و نول که زیر سقف بود را کوتاه کند چون سیم زیر سقف مقداری بلند بود، هنگام لخت کردن سیم برق سیم فاز و نول را با هم چید و بی  خبر از این که کلید پنکه روشن بود و سیم فاز هم برق دار، یک دفعه یک صدای بووووف همراه با جرقه از بالای سر  او آمد و دَم سیم چین ذوب شده بود، او در اینجا یک کار خطر ناک انجام داد و اگر دسته سیم چین عایق نبود برق گرفتگی صورت می گرفت….

این یک تجربه بود هنگام کار با برق،  ما دو درس از این داستان  یاد می گیریم :

۱-هنگام نصب وسایل برقی مانند پنکه،مهتابی، لوستر و… حتماً کلید برق مورد نظر را خاموش باشد.

۲- هیچ وقت برای سریع تر انجام شدن کار یا هر دلیل دیگری سیم فاز و نول را با هم زیر سیم چین نگذاریم

شاید برای شما سوال باشد که وقتی که کلید خاموش است دیگر چه مشکلی پیش می آید اگر دو سیم را با هم بچینیم؟

حتماً کلید هایی را دیده اید که یک لامپ کوچکی داخل خود دارند این لامپ ها مقدار کمی برق را از خود عبور می دهند و اگر سیم فاز ونول را با هم بچینیم لامپ کوچک داخل کلید برای جرقه زدن سیم هنگام چیدن کفایت میکند،

امیدوارم از آموزش تصویری نصب پنکه سقفی اسفاده برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X